Potasyum Nitratın Çeşitli Bitkilerde Uygulanması

1. potasyum nitrat Hakkında:
1. Potasyum nitrat, azot ve potasyum içeren bir bileşik gübredir. Bunlar arasında azot 13,5 ve potasyum 46'dır. Yüksek konsantrasyonda potasyumlu bir gübredir. Potasyum nitratın toprakta taşınması kolaydır ve mahsulün toplanması için, özellikle de üst toplamanın orta ve geç aşamalarında, mahsulün toplanması için uygundur.
2. Potasyum nitrattaki azot, mahsul emilimine faydalı nitrat azottur ve potasyum içeriği nispeten yüksektir. Bu nedenle, ürün genişleme döneminde daha fazla kullanılır ve etkisi daha açıktır. Bununla birlikte, bazı ürünlerin renklenme döneminde, potasyum nitrat miktarı dikkatli kullanılmalıdır. Aşırı kullanım, meyvenin çok azot nedeniyle renklenmemesine neden olur.
3. Potasyum nitrat, tütün, üzüm meyve ağaçları, kavunlar ve meyveler, vb. Gibi nakit ürünlerde daha fazla kullanılır ve gübre verimliliği hızlıdır ve tarım ürünlerinin kalitesi daha iyidir.
4. Nitrat çözünme işlemi sırasında ısıyı emer, bu nedenle humik asit ürünleri ile birlikte kullanıldığında kışın mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.
5. NO3- (nitrat) ve Cl- (klorür iyonu) arasındaki anyonik antagonizma nedeniyle, potasyum nitrat, toprakta Cl- (klorür iyonu) 'nun preparasyon tarafından emilmesine direnç gösterebilir.
6. Bazı toprak ortamlarında, potasyum nitrattaki NO3- (nitrat) mahsuller tarafından daha hızlı emilir, bu nedenle az miktarda kalıntı potasyum iyonu toprak tarafından emilir veya K2C03 (potasyum karbonat) gibi zayıf asit ve alkali tuzları oluşur. . Potasyum nitrat, bu tür topraklarda fizyolojik bir alkali gübredir ve bu nedenle asidik topraklarda kullanım için daha uygundur.

İkincisi, potasyum nitratın çeşitli ürünler üzerinde kullanılması

Potasyum nitratın çeşitli mahsullere uygulanmasına ilişkin olarak referans için aşağıdakilere atıfta bulunacağım. Bazı kedi arkadaşlarının kullanımına dayanmaktadır. Tüm bölgeler için uygun olmayabilir. Ayrıca yerel koşulları yerel şartlara göre belirlemelisiniz.

1. Elma: İki kez basması ile sonraki dönemde 10-15 kg.
2, üzüm: üzüm renginin üçte biri bir kez kırmızı, 5 kg kullanılır.
3, karpuz, kavun, kavun, vb .: sonraki dönemde 4-6 kg veya iki defa 2-3 kg.
4, muz: meyve döneminde 5 kg, 3-4 kez.
5, fasulye, patlıcan, biber, domates ve diğer meyve ve sebzeler: ayda bir kez 3-5 kg.
6, patates tatlı patates, vb .: bir kere 5-10 kg sonra.

Ek olarak, damla sulama, yağmurlama sulama ve sifonun spesifik dozu da farklıdır. Biraz daha kendin yapman önerilir. Potasyum nitrat miktarı ve baz gübre miktarı ve kullanım ve yöntemlerin sayısı çok büyüktür, bu nedenle başkalarının bu etkiyi çok iyi kullandığını görüyorsunuz, ancak bu etkiyi kullanmanın nedeni çok iyi değil. Kişinin önünü bilmiyorum Ne kullanmalı.

Potasyum nitrat hususları

1. Nakliye ve depolama sırasında sıcaktan ve açık alevden uzak tutun.

2. Tarım Bakanlığı'nın gübre kayıtlarının yönetimi konusundaki 14. Maddesine göre, gübre kayıttan muaftır.

3. EC değeri: Çözelti içindeki çözünür tuzların veya iyonların konsantrasyonu.

4. Topaklaşması kolaydır, az miktarda mal almanız önerilir.